Κυριακή 8 Μαΐου 2011

Μετάλλια σε πάλη και κολύμβηση.

Ο σύλλογος συμμετείχε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πάλης παμπαίδων - παγκορασίδων, το οποίο διεξήχθη στην πόλη της Κομοτηνής, στο κλειστό γυμναστήριο του Δημοκρίτου πανεπιστημίου και πήραν μέρος συνολικά 96 αθλητές και αθλήτριες.

Ο αθλητής του συλλόγου Δημήτρης Εφραιμίδης στην κατηγορία Ελευθέρας πάλης παμπαίδων στα 53Κg. με 2 νίκες και 1 ήττα πήρε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Το τμήμα κολύμβησης του συλλόγου μετείχε από 6 έως 8 Μαΐου στο 24ο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης «Ακρόπολις», που διεξήχθη στο δημοτικό κολυμβητήριο Αλίμου, με τη συμμετοχή συνολικά 323 κολυμβητών / τριών απ΄όλο τον κόσμο .

Το μίτινγκ μέτρησε για όρια πρόκρισης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαγκάης (24-31 Ιουλίου), το Παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων / νεανίδων της Λίμα (16-21 Αυγούστου) και το αντίστοιχο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου (6-10 Ιουλίου).

Στους αγώνες ο σύλλογος κατέκτησε συνολικά 5 μετάλλια (4 αργυρά και 1 χάλκινο). Αναλυτικά οι επιτυχίες των αθλητών:

Στον τελικό των 50μ. ελεύθερο γυναικών η Μάρθα Μάτσα πήρε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 00:26.36.

Στον τελικό των 50μ. ύπτιο γυναικών η Ασπασία Πετραδάκη πήρε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 00:30.26.

Στον τελικό των 200μ. πρόσθιο γυναικών η Μαρία-Γεωργία Μιχαλάκα πήρε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 02:34.34.

Στα τελικά των 100μ. ύπτιο γυναικών η Ασπασία Πετραδάκη πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 01:04.32.

Στα τελικά των 100μ. πρόσθιο γυναικών η Μαρία-Γεωργία Μιχαλάκα πήρε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 01:10.84.