Δευτέρα 23 Μαΐου 2011

Τέλος της χρονιάς για γυναικείο ποδόσφαιρο και μπάσκετ.

Η ομάδα ποδοσφαίρου των γυναικών στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς νίκησε στο Χαριλάου τους Νέους Εργοτέλη με 2-1 (Κηπουρού 52΄, Κουμπανιτσά 92΄πέναλτι). Η ομάδα τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς.

Η ομάδα μπάσκετ των γυναικών στον τελευταίο αγώνα των πλέι οφ ηττήθηκε στο Παλέ από τον Παναθηναϊκό με 83-55. Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-20, 23-46, 35-63, 55-83. H ομάδα αν και ξεκίνησε με πλεονέκτημα 2-0 νίκες στα πλέι οφ απέναντι στον Παναθηναϊκό, με τρεις διαδοχικές ήττες αποτέλεσμα της πλήρους διάλυσης της που άρχισε να συντελείτε λίγο πριν την λήξη του πρωταθλήματος, κατέλαβε τελικά την 4η θέση στο πρωτάθλημα. Αποτέλεσμα της διάλυσης ήταν και οι αποχωρήσεις των Γκογκάκη, Καμπούρογλου, που προπονούσαν τα τμήματα των κορασίδων και των νεανίδων, μένοντας ο σύλλογος μόνο με τον Κώστα Κωτούλη ουσιαστικά για όλα τα τμήματα. Στους αγώνες των πλέι οφ πήραν μέρος αρκετές παίκτριες από τα τμήματα των κορασίδων και των νεανίδων που έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και ελπίζουμε τις επόμενες χρονιές ο σύλλογος να βασιστεί σε δικά της παιδιά.

Ο σύλλογος πήρε μέρος στoυς Διεθνείς Κολυμβητικούς Αγώνες Προ αγωνιστικών Κατηγοριών «Λευκός Πύργος» που έγιναν το Σαββατοκύριακο στο Εθνικό κολυμβητήριο. Στους αγώνες πήραν μέρος 728 μικροί κολυμβητές/ιες ηλικίας 10 - 12 ετών από διάφορες χώρες. Η συμμετοχή των μικρών αθλητών μας είχε ως εξής:

Στην κατηγορία 50μ. πεταλούδα αγοριών 10 ετών ο Γιώργος Σιόλας πήρε την 1η θέση με 00.35.94.

Στα 50μ. ύπτιο αγοριών 10 ετών ο Γιώργος Κιρκινέζης πήρε την 2η θέση με 00.41.57.

Στα 200μ. ύπτιο αγοριών 11 ο Παναγιώτης Μουστάκης πήρε την 2η θέση με 03.18.85 και ο Παναγιώτης Μανουσαρίδης την 3η με 03.09.77.

Στα 100μ. πρόσθιο αγοριών 11 ο Ηλίας Μέμμος πήρε την 3η θέση με 01.35.63.

Στα 100μ. ελεύθερο αγοριών 10 ο Γιώργος Σιόλας πήρε την 2η θέση με 01.16.71.

Στα 50μ. πεταλούδα κοριτσιών 10 ετών η Παρασκευή Πετρούλια πήρε την 2η θέση με 00.42.08.

Στα 100μ. πεταλούδα κοριτσιών 11 η Άννα Βασιλάκου πήρε την 3η θέση με 01.32.94.

Στα 50μ. πρόσθιο κοριτσιών 10 η Ζωή Πίτσου πήρε την 3η θέση με 00.48.77.

Στα 50μ. πρόσθιο κοριτσιών 11 η Χρυσή Βλάχου πήρε την 1η θέση με 00.41.92.

Στα 100μ. πρόσθιο κοριτσιών 11 η Κατερίνα Κοτανίδου πήρε την 1η θέση με 01.34.96.

Στα 50μ. ύπτιο κοριτσιών 10 η Σοφία Βλάχου πήρε την 2η θέση με 00.42.47.

Στα 50μ. ύπτιο κοριτσιών 12 η Βασιλική Βαγγελακάκη πήρε την 2η θέση με 00.35.62.

Στα 100μ. ύπτιο κοριτσιών 10 η Αμαλία Σιποπούλου πήρε την 1η θέση με 01.29.01.

Στα 100μ. ύπτιο κοριτσιών 11 η Μελίνα Λιακοπούλου πήρε την 1η θέση με 01.21.93.

Στα 200μ. ύπτιο κοριτσιών 11 η Χρυσή Βλάχου πήρε την 1η θέση με 03.07.02 και η Αναστασία Κοψινού την 2η θέση με 03.36.81.

Στα 100μ. ελεύθερο κοριτσιών 10 η Παρασκευή Πετρούλια πήρε την 3η θέση με 01.22.74.

Στα 200μ. μικτή ατομική κοριτσιών 11 η Μελίνα Λιακοπούλου πήρε την 3η θέση με 02.59.82.

Ο σύλλογος πήρε μέρος στο 2ο Πρωτάθλημα Χάντμπολ Παλαιμάχων Νοτιοανατολικής Ευρώπης που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Σταυρούπολης, δίνοντας συνολικά 5 αγώνες και παίρνοντας την 4η θέση στο τουρνουά. Τα αποτελέσματα των αγώνων:

ΑΡΗΣ - SENTA 14-14
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΡΗΣ 14-13
SVILENGRAND - ΑΡΗΣ 13-13
ΑΡΗΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 12-13
ΑΡΗΣ - Γ.Α.Σ. ΚΙΛΚΙΣ 13-12

O σύλλογος συμμετείχε στους «Μακεδονικούς αγώνες» κολύμβησης που έγιναν το στο Εθνικό κολυμβητήριο. Στους αγώνες πήραν μέρος 500 αθλητές, ανάμεσα τους και 50-60 περίπου αθλητές του συλλόγου. Οι αγώνες μέτρησαν σαν όριο για άλλες διοργανώσεις, όπως τα πανελλήνια πρωταθλήματα κατηγοριών και το παγκόσμιο.

Στην κατηγορία 200μ. ύπτιο γυναικών η Ασπασία Πετραδάκη πήρε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 02.15.93 και η Μαρία Τσανγκ την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 02.23.81.

Στα 100μ. πρόσθιο γυναικών η Μαρία Μιχαλάκα πήρε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 01.13.26.

Στα 50μ. πεταλούδα ανδρών ο Αριστείδης Γρηγοριάδης πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 00.24.90.

Στα 50μ. πεταλούδα γυναικών η Σταυρούλα Κηρύκου πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 00.29.81.

Στα 200μ. ελεύθερο ανδρών ο Δημήτρης Σωτηράκης πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 01.56.05.

Στα 50μ. ύπτιο γυναικών η Ασπασία Πετραδάκη πήρε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 00.30.06.

Στα 50μ. ύπτιο ανδρών ο Αριστείδης Γρηγοριάδης πήρε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 00.26.02.

Στα 200μ. πρόσθιο γυναικών η Μαρία Μιχαλάκα πήρε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 02.38.92.

Στα 1500μ. ελεύθερο ανδρών ο Δημήτρης Σωτηράκης πήρε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 16.49.10 και ο Μάριος Βασδέκης την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 16.49.61.

Ο σύλλογος πήρε μέρος στο διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου παίδων - κορασίδων (γεννηθέντες 1994-5), που έγινε στο Καυτανζόγλειο στάδιο στις 14 Μαΐου.

Στα 800μ. παίδων ο Νίκος Μπούκιος με 2.10.86 πήρε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Στο άλμα εις μήκος παίδων ο Σπύρος Παλαιολόγου με 6.15μ. πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Στα 800μ. κορασίδων η Σοφία Τσουλουκίδου με χρόνο 2.32.92 πήρε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Ο σύλλογος πήρε μέρος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄ και Παγκορασίδων Α΄ που πραγματοποιήθηκε στο Καυτατζόγλειο Στάδιο στις 16 Απρίλη.

Στην κατηγορία των Παμπαίδων Α΄ στα 1000 μέτρα ο Νίκος Μπούκιος με χρόνο 2.49.55 πήρε την 1η θέση.

Στην κατηγορία των Παμπαίδων Α΄ στο άλμα εις μήκος ο Γιάννης Φυσέκης με 5.61μ. πήρε την 2η θέση.

Στην κατηγορία των Παγκορασίδων Α΄ στο μήκος η Ειρήνη Γαλλή με 5.11μ. πήρε την 1η θέση.

Στην κατηγορία των Παγκορασίδων Α΄ σκυταλοδρομίας 4χ80 η ομάδα με χρόνο 44.92 πήρε την 3η θέση.

Ο σύλλογος πήρε μέρος στο διασυλλογικό πρωτάθλημα πολυάθλων Παμπαίδων Α΄- Β΄και Παγκορασίδων Α΄- Β΄που έγινε στο Καυτατζόγλειο Στάδιο στις 4 Απρίλη.

Στην κατηγορία των Παγκορασίδων Α΄στο μήκος η Ειρήνη Γαλλή με 4.55μ. πήρε την 2η θέση και στα πολύαθλα επίσης την 2η.

Στην κατηγορία των Παγκορασίδων Α΄στο ύψος η Ειρήνη Γαλλή με 1.43μ. πήρε την 2η θέση.

Στην κατηγορία των Παμπαίδων Α΄ στο άλμα εις μήκος ο Σπύρος Παλαιολόγου πήρε την 1η θέση.

Στην κατηγορία των Παμπαίδων Β΄ στην γενική κατάταξη ο Ηρακλής Σπάνδος τερμάτισε 3ος με 39 βαθμούς.